1.12.2023

Jak właściwie dobierać koronki wiertnicze w zależności od rodzajów górotworu

Wybór odpowiedniej koronki wiertniczej jest kluczowy dla efektywności procesu wiercenia, a tym samym osiągnięcia zamierzonych celów. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej kwestii doboru koronek wiertniczych, analizując różne rodzaje górotworów oraz ich właściwości.

Rodzaje górotworów i ich wpływ na wybór koronki wiertniczej

Górotwory to wszelkiego rodzaju formacje skalne powstałe na skutek procesów geologicznych. Wyróżnia się kilka podstawowych typów górotworów, które różnią się m.in. twardością, spójnością, czy strukturą. Do najważniejszych z nich należą górotwory osadowe (piaskowce, wapienie), metamorficzne (gnejsy, łupki) oraz magmowe (granity, bazalty).

·Twardość górotworu ma istotny wpływ na wybór koronki wiertniczej. Im twardsza skała, tym większa jest konieczność zastosowania koronki o wyższej odporności na zużycie. W przypadku miękkich górotworów, takich jak piaskowce czy wapienie, można zastosować koronki o niższej twardości, co pozwala na oszczędność kosztów. 

· Spójność górotworu również wpływa na wybór sprzętu do wiercenia. W przypadku górotworów o dużej spójności, takich jak granity czy bazalty, koronka musi posiadać odpowiednią wytrzymałość na ściskanie i rozciąganie. W przeciwnym razie może dojść do jej uszkodzenia podczas wiercenia. 

· Nie mniej ważna jest struktura górotworu. Górotwory o złożonej strukturze, takie jak łupki czy gnejsy, wymagają zastosowania koronek o wysokiej precyzji i zdolności do pokonywania różnorodnych warstw skalnych.

Kluczowe parametry koronek wiertniczych, na które warto zwrócić uwagę

Koronki wiertnicze różnią się między sobą pod względem materiału, z którego są wykonane, kształtu oraz rodzaju zębów. Materiał koronki wiertniczej ma kluczowe znaczenie dla jej trwałości i wydajności. Koronki wykonane ze stali szybkotnącej (HSS) sprawdzają się przy wierceniach w miękkich górotworach. Natomiast koronki z węglików spiekanych są rekomendowane do wierceń w twardych górotworach.

Kształt koronki wiertniczej wpływa na jej zdolność do pokonywania różnorodnych warstw skalnych. Koronki o kształcie stożkowym sprawdzają się przy wierceniu w górotworach o dużej spójności. Natomiast koronki o kształcie cylindrycznym są odpowiednie do wierceń w górotworach o mniejszej spójności. Rodzaj zębów koronki wiertniczej z kolei ma istotne znaczenie dla jej wydajności i trwałości. Zęby prostokątne są odpowiednie do wierceń w miękkich górotworach. Zęby trapezowe natomiast sprawdzają się przy wierceniach w twardych skałach.

We know the drill.

Niemal 50-letnie doświadczenie głównie w produkcji narzędzi górniczych dla kopalń węgla kamiennego, kopalni rud metali nieżelaznych i kamieniołomów stawia firmę Gonar na wysokiej pozycji między firmami o podobnym profilu działalności.