1.2.2024

Na czym polega wiercenie obrotowe, obrotowo-udarowe?

Współcześnie wykorzystuje się różnorodne metody wiercenia, aby uzyskać otwory o określonej średnicy i głębokości w różnych materiałach. Wśród nich wyróżniają się dwie popularne techniki – wiercenie obrotowe oraz obrotowo–udarowe. Niniejszy artykuł ma na celu przedstawienie tych metod, ich zastosowań oraz zalet.

Wiercenie obrotowe – podstawy działania i zastosowania

Wiercenie obrotowe to jedna z najpopularniejszych metod wiertniczych. Technika ta polega na wykorzystaniu energii mechanicznej do obracania narzędzia tnącego (wiertła) wokół własnej osi. Ruch obrotowy powoduje stopniowe usuwanie materiału z powierzchni roboczej, co prowadzi do powstania otworu o określonym kształcie i wymiarach. Wiercenie obrotowe jest szczególnie przydatne przy pracy z miękkimi materiałami, takimi jak drewno, plastik czy gips. Dzięki swojej prostocie oraz niewielkim wymaganiom sprzętowym metoda ta jest często wykorzystywana przez amatorów i profesjonalistów w zakresie prac domowych, takich jak montaż półek, wieszaków czy mocowań.

Obrotowo–udarowe wiercenie – zasada działania i zastosowania

Wiercenie obrotowo–udarowe to zaawansowana technika wiertnicza, która łączy w sobie ruch obrotowy z ruchem posuwisto-zwrotnym. W praktyce oznacza to, że oprócz klasycznego ruchu obrotowego, wiertło wykonuje także ruchy posuwisto-zwrotne, dzięki czemu uzyskuje się znacznie większą siłę naporu na materiał. W efekcie obrotowo–udarowe wiercenie pozwala na szybsze i bardziej precyzyjne wykonanie otworów w twardych materiałach, takich jak beton, cegła czy kamień. Wiercenie obrotowo–udarowe jest szczególnie popularne w branży budowlanej, przemysłowej oraz wydobywczej, gdzie wymagane są duże moce i wydajność pracy. 

Co różni te metody wiercenia?

Wiercenie obrotowo–udarowe charakteryzuje się znacznie większą wydajnością oraz zdolnością do przebijania twardych materiałów niż wiercenie obrotowe. Dzięki zastosowaniu ruchu posuwisto-zwrotnego, metoda ta pozwala na szybsze i bardziej efektywne usuwanie materiału, co przekłada się na oszczędność czasu oraz energii. Wiercenie obrotowo–udarowe jest również bardziej precyzyjne, co czyni je niezbędnym narzędziem dla profesjonalistów.

We know the drill.

Niemal 50-letnie doświadczenie głównie w produkcji narzędzi górniczych dla kopalń węgla kamiennego, kopalni rud metali nieżelaznych i kamieniołomów stawia firmę Gonar na wysokiej pozycji między firmami o podobnym profilu działalności.